Trump’a kesilen ceza, kamyoncuları kızdırdı

Eski Başkan Donald Trump’ı destekleyen kamyon şoförleri, Trump’ı 350 milyon dolardan fazla para cezasına çarptıran sivil dolandırıcılık davasının kararından duydukları hayal kırıklığını vurgulamak için New York’a gitmeyeceklerini dile getirdi. Yargıç Arthur Engoron 16 Şubat’ta Trump’ın, iki oğlunun, Trump Organization çalışanlarının ve Trump’a bağlı şirketlerin on milyonlarca dolar ödemesine karar verdi. Trump’ın (şirketleri ve tröstünün) faiziyle birlikte 350 milyon dolardan fazla para ödemesine karar verilirken, oğullarının da yaklaşık 4’er milyon dolar ödemesine hükmedildi. Ülke genelindeki pek çok kamyon şoförü bu karara itiraz ediyor gibi görülüyor.

İnternette Chicago Ray diye tanınan bir kişi kararın ardından X’te bir video yayımladı. “Son bir saattir telsizden şoförlerle konuşuyorum ve yaklaşık 10 şoförle görüştüm” diyen Ray, kamyoncuların “Pazartesi gününden itibaren yükleri reddetmeye başlayacaklarını” da sözlerine ekledi.

Bunun ülke çapında ne kadar ileri gideceğini ya da kaç kamyoncunun New York’a giden yükleri reddetmeye başlayacağını bilmiyorum ama size şunu söyleyeyim; denemeye cesaret ederseniz sonuçlarına katlanırsınız.

Trump logolu bir şapka takan Ray, “Siz lanet solcuların Trump’la uğraşmasından bıktık” diye devam etti.

Yükleri reddedersek bu patronlarımızın umurunda olmayacak. Sadece başka bir yere gideriz, anladınız mı? Bu [araçlardan] biriyle New York şehrine girmenin zorluğunu biliyor musunuz?

Ray, “Kamyoncular Trump’ın yanında” dedi ve Trump’ın sözlerinden birini okuyarak kararı “seçime müdahale” diye nitelendirdi.

Video epey ilgi çekmiş gibi görünüyor. Pazar sabahı itibarıyla “New York şehrini boykot et” ifadesi X’te trend oldu ve 13 binden fazla gönderide bu terimden bahsedildi.

Boykotun gerçekten uygulanıp uygulanmayacağı belirsiz. Ancak sivil dolandırıcılık kararına karşı çıktığını dile getiren tek kişi Chicago Ray değil.

Varlıklı emlak yatırımcısı Grant Cardone’un eşi Elena Cardone, “Trump’ın Yanında Ol; 355 Milyon Dolarlık Adaletsiz Karara Fon Sağlayın” adlı bir GoFundMe’de kampanya sayfası oluşturdu. Grant Cardone da X’te “bağışlanan fonların %100’ünün bu saçma karara karşı savunması için Trump Org’a aktarılacağını” açıkladı.

Elena, kampanya sayfasında şunları yazdı:

New York’taki bazı yargı unsurlarının, benim gözümde eşi benzeri görülmemiş ve adil olmayan muamelesi karşısında Başkan Donald Trump’ın yanında tereddütsüz bir şekilde duruyorum.

Elena Cardone bağış kampanyasını başlattığından bu yana 240 bin doların üzerinde bağış toplandı.

Sivil dolandırıcılık davasının kararına gösterilen güçlü tepki, Trump’ın federal ve eyalet mahkemelerinde karşı karşıya olduğu ve halen devam eden davaların sonuçlarına Amerika’nın vereceği tepkinin bir göstergesi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x