Sultangazi Sivas Gardaşlık Festivali’nde Sivas’ın lezzetleri tanıtıldı

Sultangazi’de Sivas’ın yöresel lezzetlerinin ve tarihi değerlerinin tanıtma amaçlı 2’nci kez gerçekleştirilen ‘Sultangazi Sivas Gardaşlık Festivali’ etkinliğinin kapanışı yapıldı. Sivas’ın yöresel ürünlerinin satıldığı alanda Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun da kazan başına geçerek ziyaretçilere Madımak çorbası ve Sivas köftesi dağıttı.

Sultangazi Belediyesi ile Sultangazi Sivaslılar Derneği’nin ortak düzenlediği, bu sene 2’ncisi gerçekleştirilen ‘Sultangazi Sivas Gardaşlık Festivali’ etkinliğinin kapanışı gerçekleştirildi. 9 -12 Kasım tarihlerinde Sultangazi Belediyesi etkinlik Alanı’nda Sivas kültürünün tanıtıldığı festivalde vatandaşlar Madımak çorbası ve Sivas köftesi alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı ve Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun da kazan başına geçerek ziyaretçilere Madımak çorbası dağıttı.

Sultangazi Sivas Gardaşlık Festivali kapanış programına Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Sultangazili Sivaslılar Derneği Başkanı Recep Bölükbaşı, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DURSUN: FARKLI FARKLI MEMLEKETLERİMİZİ TANITMAYA GAYRET EDİYORUZ

Sivas Gardaşlık Festivali etkinliğinde konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun ‘Sultangazi’de memleket günleri, yöresel günler büyük bir hızla devam ediyor. Bugün de Sivaslılarla, Yiğidolarla bir aradayız. Yaklaşık olarak 45 gündür devam ediyor. Farklı farklı memleketlerimizi tanıtmaya, özlemlerimizi gidermeye, burada vatandaşlarımızı bir araya getirip kaynaştırmaya gayret ediyoruz. Yöresel günler Sultangazi için çok önemli günler ve her sene yapıyoruz. Bu sene de Ocak sonuna kadar devam edecek. Yaklaşık olarak 3,5 ay yöresel günlerde vatandaşlarımızla, komşularımızla bir arada olacağız. Bizim için memlekete bağlılık oldukça önemli, örf, adet, adetlerimize, gelenek güvenliklerimize bağlı insanların yaşadığı bir ilçedeyiz, Sultangazi’deyiz, Sultan şehirdeyiz ve bu etkinliklerimiz yıl boyu farklı farklı aktivitelerle devam ettiği gibi bu söylemiş olduğum takvim içerisinde de daha özel çalışmalar yapıyoruz. ve şunu her zaman ifade ediyoruz; Elbette İstanbul’da yaşıyoruz. İstanbul’un kültürünü, İstanbul’un çevreye duyarlılığı, kültürel faaliyetleri, sanatsal faaliyetleri bunlardan uzak durmayacağız, İstanbul’u yaşayacağız. İstanbul kültürünü elbette bileceğiz ancak memleketimizin değerlerinden de, faaliyetlerinden de kopmadan her ikisini bir araya getirerek bir yaşam formu oluşturmamız gerekiyor. Bu çerçeve içerisinde yöresel günlerimizi ve tanıtım günlerimizi her yıl düzenliyoruz ve bugün de yiğidolarla birlikteyiz. Herkesi davet ediyoruz. Bugün akşama kadar devam edecek. 3 gündür devam ediyor. İnşallah saat 9’a kadar burada yine etkinliklerimiz devam etmiş olacak’ dedi.

‘MADIMAK ÇORBASI VE SİVAS KÖFTESİ 1 SAATTEN FAZLA SIRADA BEKLİYORUM’

Festivale katılan Ramazan Saraçoğlu, ‘Sivas Festivali’ne geldik. Abdurrahman beye çok teşekkürlerimizi sunuyoruz. Madımak çorbası ve Sivas köftesi için burada 1 saatten fazla sırada bekliyorum. Allah başkanımızdan razı olsun’ diye konuştu.

‘BÖYLE ETKİNLİKLER MEMLEKETE OLAN ÖZLEMİMİZİ VE HASRETİMİZİ GİDERİYOR’

Sivas Doğanşar’lı olduğunu ifade eden Ömer Çığrıkçı, ‘Festival çok güzel her zaman olsun inşallah. Yarım saattir sıradayız. İçeride güzel ürünler var, tereyağ, bal ve çökelekler ve köy ekmekleri var. Böyle etkinlikler memlekete olan özlemimizi ve hasretimizi gideriyor’ ifadelerini kullandı.

‘MADIMAK ÇORBASINI ÖZLEMİŞİZ’

Sivas Hafik’li olduğunu söyleyen Ayçe Yılmaz, ‘1 saattir sıradayım. Madımak çorbasını özlemişiz inşallah yiyeceğiz’ diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x