Ripple ve Coinbase Davasının Arkasındaki SEC Yetkilisi Taraf Değiştirdi!

SEC’in yaptırım bölümünün kilit isimlerinden Ladan Stewart, White & Case’e ortak olarak katıldı. Böylece, kariyerinde kamudan özel sektöre önemli bir geçiş yaptı. Stewart’ın SEC’in kripto ve siber dava birimindeki liderliği, Ripple ve Coinbase gibi büyük kripto para birimi kuruluşlarına karşı yüksek profilli davalarda yer almasını sağladı.

SEC’in kritik ismi White & Case’de göreve başladı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) önde gelen isimlerinden biri olan ve kripto para sektörüyle önemli hukuki mücadelelere katılmasıyla Ladan Stewart, özel sektörde yeni bir role geçiş yaptı. Stewart, sekiz yılını SEC’in icra bölümünde geçirdi. 2022 Eylül’den bu yana SEC’in kripto ve siber dava birimini yönetti. Kısa süre önce önde gelen bir hukuk firması olan White & Case’de göreve başladı. Bu hame Stewart’ın kariyerinde önemli bir değişime işaret ediyor. SEC’deki görev süresi, Coinbase aleyhindeki dava da dahil olmak üzere, kripto alanındaki büyük oyunculara karşı kritik eylemlerle geçti.

SEC’de görev yaptığı süre boyunca Stewart, kurumun kripto endüstrisini düzenleme çabalarının ön saflarında yer aldı. Ayrıca, Ripple ile XRP tokeninin sınıflandırılması konusundaki yasal anlaşmazlık gibi yüksek profilli davalara katıldı. Bu dava, New York’taki bir federal yargıcın Ripple lehine karar vermesiyle geniş çapta dikkat çekti. Ancak, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC bu kararı temyize götürdü. Stewart, şimdi firmanın beyaz yakalı savunma grubunda ortak olarak White & Case’e geçti.

Ripple ve Coinbase davaları

Ladan Stewarts’ın SEC’deki kripto ve siber dava bölümü başkanlığı onu ilgi odağı haline getirdi. Dahası, önde gelen kripto borsası Coinbase Global Inc. aleyhine açılan dava ile daha da belirginleşti. Kendisinin bu konulara müdahil olmaması, SEC’in Biden yönetimi altında dijital tokenlerin çoğunu menkul kıymet olarak nitelendirme ve dolayısıyla bunları düzenleme yönündeki hareketini daha da doğruluyor. Ripple aleyhine dava, kripto paraları düzenlemenin karmaşıklığının da mükemmel bir örneği.

Yargıcın Ripple kararı sektörde kripto para düzenlemesi konusunda büyük tartışmalara yol açtı. Ayrıca, Ripple’ın argümanı çok sayıda destekçi kazandı. SEC’in temyize gitme kararı, dijital tokenlerin sınıflandırılması ve düzenlenmesine ilişkin mevcut tartışmayı devam ettiriyor. Çünkü SEC, tartışmayı hala sürdürmek istediğini açıkladı. Stewart’ın bu dönüm noktası niteliğindeki davalarda yer alması, kripto para birimleriyle ilgili karmaşık yasal sorunları çözebileceği White and Case Hukuk Bürosu’ndaki çalışmalarını değiştirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x