İSPARK 29 milyon 918 bin TL zarar etti, İSPARK neden ve nasıl zarar etti

Zeynep GÜÇLÜCAN Yazdı…

Anadolu Ajansı verilerine göre, İSPARK, 2020 yılında da Sayıştay’a verdiği mali tabloya göre 41 milyon 351 bin 130 lira zarar ettiğini açıkladı.

2020’DE ZARAR 41 MİLYONDU

İSPARK hakkındaki zarar iddiaları 2020-2021 yılında da gündeme gelmiş ve o günkü iddialar için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSPARK’ın zarar ettiğine ilişkin hususun doğru olmadığını söyleyerek, “Geçmişte bu şirketleri çok kötü kullanan aklın, bugün bir ya da iki şirket üzerinden böyle bir polemik yaratma çabasını, onlar adına ‘iyileşme’ olarak görüyorum. En azından sağlıklı düşünmeye başladılar. Kendilerine geldiler. Daha önce 27-28 iştirakimizin nasıl çarçur edildiğini biz kamuoyuyla paylaştık. Soruşturmalar açıldı. Hala açılanlar var. Konuşulan, bir zararı dile getiren o siyasiler, geçmişte bu işin başındaki insanlardı.” demişti.

RAPORDA NE YAZIYORDU?

Hatta 2020 yılındaki Sayıştay’ın raporunda, İSPARK’ta görev yapan yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, genel müdür, genel müdür yardımcısı ve bir kısım personel ve bunların aile fertleri için özel sağlık sigortası yaptırılarak poliçe bedellerinin şirket bütçesinden karşılandığı da belirtilmişti.

Sene 2023…

İddiaların rakamsal boyutu biraz daha küçülse de sonuç yine zarar edildiği yönünde. İSPARK’ın geçen yıl ki faaliyet zararının 29 milyon 918 bin TL, öz kaynaklar toplamının ise eksi 17 milyon 594 bin TL olduğu açıklandı.

“İSPARK gibi bir şirket nasıl zarar edebilir?, “2020’de de zarar edilmişti, nedenleri nedir?” sorularını sormak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Tayfun Deryal’ı aradık.

Tayfun Deryal konunun siyasi olduğunu, kendileri çok fazla talep geldiğini belirterek, “Şu an bir açıklama yapmak için hazırlık ve yol haritası sürecindeyiz. Bu konuyla ilgili medyadan çok fazla talep alıyoruz ama şu an bir açıklama yapmayacağız. Zamanı belli olmamakla birlikte sosyal medya kanallarımızdan açıklama yapacağız.” şeklinde açıklama yaptı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir